Elektrokoagulacja - Usuwanie zmian skórnych Wrocław
Elektrokoagulacja w usuwaniu zmian skórnych: włókniaków, prosaków, brodawek, itp.
Czym jest elektrokoagulacja?
Elektrokoagulacja jest zabiegiem polegającym na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Istotą zabiegu jest ciepło powodujące termiczne uszkodzenie (ścięcie, koagulację) białek zlokalizowanych w tkance. W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200oC, w związku z czym uszkodzenie niepożądanych znamion jest natychmiastowe. Do zabiegu używa się specjalnego aparatu zaopatrzonego w różne metalowe końcówki (elektrody).
Jak wykonywany jest zabieg?
Oczywiście przed zabiegiem niezbędna jest wstępna konsultacja z kosmetologiem lub dermatologiem, który oceni czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji, czy też nie. Pacjent zostaje poinformowany o czynnościach związanych z zabiegiem, działaniach niepożądanych, przeciwwskazaniach i postępowaniu po zabiegu.
Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, choć oczywiście odczucia towarzyszące zależą od indywidualnej pobudliwości bólowej, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne i liczne zmiany (np. włókniaki) najczęściej nie wymagają znieczulenia, usuwa się je szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. W przypadku większych i głębszych zmian można zastosować znieczulenie miejscowe w postaci kremu znieczulającego (nakładanego bezpośrednio na zmianę kilkanaście minut przed zabiegiem). Czas trwania zabiegu to zaledwie kilka, kilkanaście minut.
Jakiej reakcji skóry można się spodziewać?
Można odczuwać bolesność lub pieczenie w miejscu wykonywania zabiegu (w trakcie zabiegu). Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin.
Najczęściej w miejscu koagulowanej zmiany pojawia się drobne krwawienie, następnie mały strupek, który zaniknie w ciągu kilku dni.
Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny, które jeśli się pojawią są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta. Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie, bez pozostawienia trwałych śladów. Całkowity okres gojenia wynosi od 5 do 21 dni, w zależności od wrażliwości i szybkości gojenia skóry oraz rodzaju usuniętej zmiany.
Kiedy zabieg może być wykonany?
Wskazaniami do elektrokoagulacji są m.in.:
• brodawki wirusowe dłoni i stóp (tzw. kurzajki)
• brodawki płaskie zwane brodawkami młodocianych
• brodawki łojotokowe potocznie zwane brodawkami starczymi
• włókniaki
• kępki żółte
• prosaki
• kaszaki
• mięczaki zakaźne
• przerosłe gruczoły łojowe i potowe
• rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i ciele
• naczyniaki gwiaździste
*Źródło: http://www.rossnet.pl/Artykul/Elektrokoagulacja-w-leczniu-zmian-skornych...